دمنوش گیاه آقطی

دمنوش گیاه آقطی

دمنوش گیاه آقطی

مواد اولیه
  • گل آقطی
  • آب جوش
  • به میزان لازم
  • طبق دستور
طرز تهیه ، دستور پخت
  •  برای معالجه برونشت ۱۰ گرم گل آقطی را در ۲۰۰ سی سی آب جوش ۱۵ دقیقه دم کرده سپس صاف نموده با عسل شیرین کرده میل کنید. برای معالجه یبوست ۲۰ گرم میوه تازه یا خشک آقطی را در ۵۰۰ سی سی آب ریخته ۱۰ دقیقه بجوشانید و ۱۵ دقیقه دم کرده صاف نموده با عسل شیرین کنید. صبح ناشتا یک لیوان میل کنید. برای درمان جوش پلک چشم ۵۰ گرم گل آقطی را در ۵۰۰ سی سی آب جوش ۱۰ دقیقه دم کرده سپس صاف نموده بصورت نیم گرد و سرد روزی ۳ تا ۵ بار شستشو دهید.
    برای درمان اختلالات کلیه ۵۰ گرم برگ خشک آقطی را در یک لیتر آب سرد بریزید یک تا دو ساعت خیس بماند بعد ۵ دقیقه بجوشانید. ۱۵ دقیقه دم کرده و صاف نموده هر چهار ساعت یک لیوان میل کنید.

خاصیت دمنوش

خواص :

گیاه-آقطیآقطی سیاه که در همدان انگور کولی نامیده می شود از زمان های قدیم مورد مصرف بوده و از آن برای رفع امراض مختلف مانند دفع بلغم و صفرا استفاده می کرده اند.
گل های آن سفید و خوشه ای است که در اواخر بهار ظاهر می شود. میوه اقطی سیاه گوشت، ریز، مانند انگور به رنگ آبی سیر می باشد. قسمت مورد استفاده از این درختچه گل، برگ و پوست داخلی ساقه آن است. آقطی سیاه در ایران در نواحی آذربایجان و همدان می روید.
خواص: گیاه آقطی یک ملین خوب و در عین حال تمیز کننده بدن و ضد عفونی کننده است. این گیاه باعث کاهش حالت نفخ و التهاب های بدن می شود. گیاه آقطی قابض طبیعی بوده و جزو تصفیه کننده های موثر خون محسوب می شود. می توانید از این گیاه برای پاکسازی کلیه ها و کبد استفاده کنید و دمنوش آن را بعد از غذا میل کنید.

رنگ نامه های بیشتر