آشپزی همراه با کودکان

آشپزی-همراه-با-کودکان

آشپزی همراه با کودکان

طرز تهیه ، دستور پخت
  • یکی از مؤثرترین و مفرح ترین راه های آموزش تغذیه سالم به کودکان، مشارکت دادن آنها در تهیه غذا برای خانواده است. این کار می تواند با طراحی یک منوی غذایی و رفتن به سوپر مارکت به اتفاق کودک برای خرید مواد اولیه شروع شود تا کودک بتواند با خواندن برچسب مواد غذایی و هزینه غذاها آشنا گردد. کمک به والدین در آشپزخانه ، علاقه کودکان را به غذاهای مغذی و چگونگی پخت آنها برمی انگیزد.

مهارت هایی که تا آخر عمر باقی می مانند
کودکان وقتی که نحوه آشپزی برای خانواده را یاد بگیرند، احساس غرور و تعلق می کنند. ایجاد علاقه در کودکان برای تهیه غذاها و میان وعده های سالم به آنها مهارت هایی می دهد که تا آخر عمر با آنها همراه خواهد بود. آشپزی می تواند آموخته های کودکان را از قبیل روخوانی، علوم و ریاضیات، به مهارت های عملی تبدیل کند.
آموزش رنگ ها، شکل ها و اندازه ها به کودکان و نیز یاد دادن اسم میوه ها و سبزیجات به آنها از طریق آشپزی امکانپذیر است. می توان ضمن مخلوط کردن یک سالاد میوه، یک بازی «حدس بزن» انجام داد یا کودکان را در شستن سبزیجات تازه دخیل کرد. با بزرگ تر شدن کودک می توان کارهایی مثل پوست کندن و خرد کردن سبزیجات و نحوه تهیه بقیه غذاها را به آنها آموزش داد.
هنگام آشپزی با کودک ابتدا باید از یک غذای ساده مثل جوجه کباب، برنج قهوه ای یا سیب زمینی ریز و لوبیا سبز شروع کرد. باید کودک را تشویق نمود تا دستور غذاهای سالمی را که خودش دوست دارد، پیدا کند. باید سعی در یافتن غذاهایی نمود که تعداد زیادی رنگ مختلف را با هم ترکیب کرده اند؛ از قبیل قرمز (گوجه فرنگی)، سبز (نخود سبز)، نارنجی (هویج) و زرد (ذرت شیرین).

آشپزی ایمن
ایمنی در آشپزخانه همواره مسأله مهمی است اما این اهمیت وقتی قرار است کودکان وارد آشپزخانه شوند بیشتر هم می شود. هیچ وقت نباید خردسالان را در شرایطی بدون نظارت قرار داد که ممکن باشد بدن خود را بسوزانند یا ببرند. حتی کودکان بزرگ تر هم نیاز به کنترل دارند زیرا ممکن است به توانایی های خود بیش از حد اعتماد داشته باشند.

رنگ نامه های بیشتر

سس کارامل

سس کارامل

سس غوره

سس غوره

خیارشور

خیار شور

باقالی-قاتق

باقالی قاتق

مرغ کنجدی با تست

مرغ کنجدی با تست